כתיבת ברכות לבר/בת מצווה

 גיל מצוות הוא הגיל המחבר בין סוף הילדות ובין תחילת הנעורים. הטקס הוא מעמד רשמי, מכונן, המציין את המעבר הזה.

ברכה? דרשה? נאום?  השם פחות חשוב. התוכן- הרבה יותר חשוב. כאשר הבן או הבת מגיעים לגיל מצוות, נערך לו אירוע חגיגי ומרגש, שבו  מתקיים טקס בר/בת המצווה. זה המקום וזה הזמן שבו נושא חתן המסיבה או כלתה דברים בפני משפחתו והאורחים שהוזמנו ובאו לכבד אותו בנוכחותם.

מאחר שהמעמד מרגש ומחניק את הגרון, לא אחת גורם לזליגת דמעות ולהיעתקות המלים מהפה, חשוב ומומלץ להכין את הדברים מבעוד מועד, כתובים ומנוסחים.

הברכה משלבת תודות לכל "מי שהביאוני עד הלום", תמצית התובנות, מחשבות ורגשות.

צריכים להכין ברכה לבר/בת מצווה? צרו קשר ואספק את הכתיבה הנכונה לצרכיכם

מה להגיד?

לפני תשובה לשאלה שבכותרת המשנה- חשוב להגיד, כי מה שתבחרו לומר במעמד זה יהיה נכון ומתאים לכם. חשוב שתדברו מהלב, את הלב. שתביעו רגש.

אין סיבה ואין צורך לדבר במלים גדולות ונדירות. ההיפך הוא הנכון. דיבור פשוט, מהלב, ייגע בלבבות האנשים המקשיבים לכם ויחלחל אליהם כמו מים חיים המחלחלים לאדמה ומרווים אותה.

כאשר בן או בת המצווה נושאים דברים הם אמורים לרגש ולהרשים את השומעים אותם, כלומר- את המקשיבים להם. אין כמו דיבור פשוט, מהלב, כדי להשיג את שתי המטרות.

פתוחות בפני הנושאים דברים אין-ספור דרכים כדי לסלול בהן את הנתיב האישי שלהם. יש אין-ספור אורות זוהרים כדי לבחור מתוכם את האור הנכון להם. לכם.

כתבו על נייר ואחר כך הקלידו על מחשב את כל מה שחשוב לכם להגיד בטקס. עברו על הדברים שוב ושוב. נסחו. לטשו. בצעו הגהה. וכשהכול נראה לכם גמור ומושלם- קראו את הדברים בקול רם. שוו לנגד עיניכם את הטקס, שבו כל הנוכחים מביטים בכם ומקשיבים לכם. הבמה כולה לרשותכם, כולה שלכם.

אם תוף כדי אימון בקריאה בקול אתם חשים כי מלים מסוימות נתקעות לכם בפה וקשה לכם לבטא אותן- החליפו אותן במלים אחרות, שיש להן אותה משמעות אבל הן קלות יותר להגייה.

אשמח להקל עליכם ולפטור אתכם מהכתיבה. אני מזמין אתכם להתקשר אליי ולהזמין ממני את הברכה/דרשה/נאום שאותו תישאו בטקס הגעתכם- בנים ובנות- למצוות. מזל טוב.

ברכות לבר/בת מצווה לדוגמא

נגישות